Jak przygotować się do HSG?

Zabieg HSG (histerosalpingografii) jest procedurą diagnostyczną, mającą na celu radiologiczną ocenę jajowodów oraz jamy macicy. Jest to jeden z podstawowych zabiegów we wstępnej diagnostyce niepłodności. Powinien być wykonany w szczególności u kobiet, które przeszły stany zapalne przydatków lub operacje w obrębie jamy brzusznej.

Zabieg odbywa się w trakcie kilkugodzinnego pobytu w szpitalu. Lekarze naszego Centrum kierują pacjentki do Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej USK w Białymstoku. Zabiegi u pacjentek ubezpieczonych są w pełni refundowane. Po otrzymaniu skierowania na badanie, należy zarejestrować się pod nr tel. 85 7468255.

Zabieg polega na podaniu do jamy macicy i jajowodów (przez szyjkę macicy) kontrastu i wykonaniu zdjęć radiologicznych. Przeciętny czas trwania HSG to 5-10 minut. Zabieg z reguły jest bezbolesny. Czasami pojawiają się dolegliwości podobne do tych, jakie występują w trakcie miesiączki.

Pierwszym warunkiem wykonania HSG jest przebyte szczepienie na WZW typ B (trzy szczepionki). Badanie można wykonać w trakcie cyklu szczepienia 14 dni po drugiej szczepionce.

Warunkiem wykonania badania jest prawidłowy wynik OB i stopnia czystości. Ważność obydwu badań jest krótka, więc warto je wykonać kilka dni przed hospitalizacją lub bezpośrednio przed krwawieniem miesięcznym, po którym planowany jest zabieg. Ta druga opcja daję szansę wdrożenia leczenia i w przypadku złych wyników, nieodkładania badania na kolejny cykl.

Prawidłowy wynik badania zmniejsza ryzyko ewentualnego przeniesienia infekcji z pochwy do wyższych części układu rozrodczego, co może być przyczyną zapalenia przydatków i mieć negatywny wpływ na płodność.

Badanie powinno być wykonane przed owulacją w I fazie cyklu po zakończonym krwawieniu, a przed owulacją.

Ze względu na ograniczone możliwości wykonania badań, może się zdarzyć, że trzeba będzie przełożyć je na kolejny cykl.

Jeżeli lekarz zalecił profilaktykę antybiotykową, to należy rozpocząć przyjmowanie leków dzień przed planowanym zabiegiem ( np. Unidox 2x1 od dnia poprzedzającego przez 5 dni).

Po wypisaniu ze szpitala należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, w celu interpretacji wyniku.

FBFacebook
RoomsPokoje do wynajęcia
OlsztynArtemida Olsztyn

Ten Serwis używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej w polityce prywatności.

close

Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /include/visit.php on line 4